Co daje certyfikat PECB i jak go zdobyć? Wszystko o certyfikacji i szkoleniach PECB

clock 5m 9s

Znajomość branży w konkretnym obszarze zawodowym warto potwierdzić rozpoznawalnym certyfikatem. Poświadcza on nie tylko o umiejętnościach i poziomie zdobytej wiedzy, ale również pozwala zyskać przewagę konkurencyjną. Jednym z takich certyfikatów jest certyfikat PECB, wydawany przez organizację specjalizującą się w szeregu różnych dyscyplin – od zarządzania ciągłością organizacji, przez zarządzanie usługami IT, po jakość i zrównoważony rozwój. Czym dokładnie jest certyfikat PECB? Dlaczego warto się na niego zdecydować? Zobacz w naszym artykule.

PECB – międzynarodowa jednostka certyfikująca

PECB to międzynarodowa jednostka certyfikująca działająca w oparciu o standard ISO 17024, zajmująca się certyfikacją i szkoleniami z szerokiego zakresu dyscyplin, norm oraz standardów. Jednostka opracowuje programy kompetencyjne na postawie standardów ISO. Jej misją jest dostarczanie kompleksowych usług egzaminacyjnych i certyfikacyjnych, budzących zaufanie i przynoszących korzyści całemu społeczeństwu.

Certyfikaty PECB są akredytowane przez ANSI (American National Standards Institute), IAS (International Accreditation Service) oraz przez IPC (International Personnel Certification Association).

Siedziba PECB mieści się w Kanadzie. W jej skład wchodzi międzynarodowa sieć dystrybutorów, partnerów i trenerów w ponad 150 krajach. Partnerzy PECB m.in. szkolą i przygotowują osoby zainteresowane zdobyciem certyfikacji do specjalistycznego egzaminu, będącego potwierdzeniem nabytych umiejętności.

PECB to skrót od „Professional Evaluation and Certification Board” w tłumaczeniu oznaczający „Profesjonalną Radę ds. Oceny i Certyfikacji”.

Obszary specjalizacji PECB

Certyfikacja oraz szkolenia PECB obejmują takie kategorie jak:

 • Bezpieczeństwo informacji
 • Cyberbezpieczeństwo
 • Ciągłość działania, odporność organizacji i odzyskiwanie po awarii
 • Zarządzanie ryzykiem, zgodność, GRC
 • Prywatność i ochrona danych
 • Zarządzanie usługami IT
 • Transformacja cyfrowa
 • Jakość i zarządzanie
 • Zdrowie i bezpieczeństwo
 • Zrównoważony rozwój

Wszystkie obszary certyfikacji i szkoleń znajdują się na oficjalnej stronie PECB.

Co daje certyfikat PECB?

Akredytowany certyfikat PECB poświadcza, że posiada się wiedzę, doświadczenie i umiejętności w konkretnym obszarze zawodowym zgodnie z międzynarodowymi normami ISO, najlepszymi metodami, praktykami oraz innowacyjnym podejściem.

Certyfikacja PECB potwierdza kwalifikacje np. we wdrażaniu i audycie systemów zarządzania ciągłością działania, zarządzania ryzykiem, cyberbezpieczeństwem oraz bezpieczeństwem informacji.

Dokument wydawany przez PECB pomaga w rozwoju kariery i w budowaniu przewagi konkurencyjnej nie tylko na poziomie krajowym, ale również na poziomie globalnym, ponieważ wydawany jest przez organizację, która jest uznaną i rozpoznawalną marką na światowym rynku.

Dzięki certyfikacji PECB stajemy się wiarygodni w oczach partnerów, klientów, rekruterów i potencjalnych pracodawców. Zdobycie certyfikatu PECB sygnalizuje, że obrana przez ścieżka kariery, jest czymś, czym jesteśmy rzeczywiście zainteresowani i że chcemy się rozwijać oraz specjalizować w danym kierunku. Posiadanie certyfikatu przekłada się również na podwyższenie zarobków.

Szkolenia PECB przed przystąpieniem do egzaminu

Szkolenia PECB to kursy mające na celu przygotowanie do egzaminu, którego zdanie umożliwia zdobycie międzynarodowego certyfikatu PECB, potwierdzającego umiejętności w danych dziedzinach zgodnie z wymaganiami norm ISO.

Szkolenia PECB podzielone są na różne poziomy zaawansowania, w zależności od posiadanej przez kandydatów wiedzy i doświadczenia. Kursy realizowane są przez autoryzowanych partnerów, ekspertów i specjalistów w oparciu m.in. o takie standardy jak: ISO 27001, ISO 22301, ISO 20000, ISO 27035, ISO 27005, ISO 31000, ISO 27032 czy ISO 29100.

Jak wygląda proces certyfikacji?

Proces certyfikacji PECB nie jest skomplikowany. Na początku należy określić, którym obszarem jest się zainteresowanym i sprawdzić wymagane kwalifikacje (często zdobycie certyfikatu wymaga udokumentowanego doświadczenia zawodowego). Następnie należy wziąć udział w wybranym kursie szkoleniowym u autoryzowanego dostawcy szkoleń PECB. Po ukończeniu szkolenia składa się wniosek i umawia na egzamin (np. w formie zdalnej). Wyniki egzaminu uczestnik otrzyma za pośrednictwem e-maila po około 6-8 tygodniach od dnia egzaminu. Pozytywny wynik oznacza możliwość uzyskania certyfikacji PECB.

Certyfikaty ważne są przez trzy lata. Aby utrzymać certyfikację, należy wykazywać, że nadal wykonuje się zadania związane z certyfikacją.

Certyfikowane szkolenia PECB w naszej ofercie

Jako autoryzowany partner PECB pomagamy kandydatom zdobyć certyfikat i przygotowujemy ich do egzaminów weryfikujących wiedzę, oferując pakiety profesjonalnych szkoleń.

W naszej ofercie znajdują się szkolenia z następujących zakresów przygotowujących do egzaminów PECB:

BEZPIECZEŃSTWO INFORMACJI

CYBERBEZPIECZEŃSTWO

CIĄGŁOŚĆ DZIAŁANIA

ZARZĄDZANIE RYZYKIEM

PRYWATNOŚĆ I OCHRONA DANYCH

ZARZĄDZANIE USŁUGAMI IT

Szkolenia realizujemy w trzech formach: stacjonarnej, online i self-study (self-study polega na samodzielnej nauce w domu; do wyboru są dwie opcje: bez lub ze wsparciem trenera).

Daty szkoleń stacjonarnych i online widoczne są w terminarzu szkoleń. Termin szkolenia self-study uczestnik wybiera samodzielnie (jeśli decyduje się na opcję ze wsparciem trenera, to termin konsultacji ustala z naszym ekspertem). Po zakończeniu szkolenia uczestnik zdaje egzamin i otrzymuje certyfikat PECB.

Więcej informacji o naszych szkoleniach PECB znajdziesz tutaj.

Wybór certyfikatu ma znaczenie

Certyfikacji potwierdzających wiedzę i umiejętności w danych obszarach zawodowych jest na rynku naprawdę sporo. Warto wybrać taki certyfikat, który jest rozpoznawalny oraz rzeczywiście wpłynie na rozwój kariery zawodowej i pomoże osiągnąć zamierzone cele.


Chcesz wiedzieć więcej o szkoleniach PECB, egzaminie lub procesie certyfikacji? Napisz do nas: kontakt@resilia.pl

Jeśli chcesz sprawdzić terminy szkoleń stacjonarnych i online bądź skorzystać ze szkolenia w formie self-study przejdź tutaj.


Więcej o organizacji PECB (w języku angielskim): https://pecb.com/en

 

Skontaktuj się z nami
Resilia Sp. z o.o.
Resilia Sp. z o.o.
ul. Żurawia 43 lok. 205
00-680 Warszawa
KRS 0000379789
NIP 5222972858
REGON 142839818

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci imienia, nazwiska, nr telefonu, adresu e-mail przez Resilia Spółka z o.o. w celu prowadzenia działań marketingowych dotyczących jej produktów lub usług, w tym przesyłania informacji handlowych, w formie:


  Zapoznałem(-am) się z Regulaminem Usługi Newsletter i akceptuję go w całości.


  Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie i/lub otrzymywanie newslettera jest dobrowolne.

  Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może zostać wycofana w dowolnym momencie przez złożenie oświadczenia – pisemnie – na adres Resilia sp. z o. o. ul. Żurawia 43 lok 205, 00-680 Warszawa lub elektronicznie – na adres kontakt@resilia.pl

  Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Resilia Spółka z o.o. Więcej o przetwarzaniu danych osobowych w związku ze skorzystaniem z formularza kontaktowego oraz usługą newsletter w Polityce prywatności.

  Dziękujemy za przesłanie formularza z pytaniem. Postaramy się jak najszybciej na nie odpowiedzieć!
  Niestety formularza nie udało się wysłać. Proszę spróbować ponownie później lub skontaktować się z nami bezpośrednio.

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci imienia,
   nazwiska, nr telefonu, adresu e-mail przez Resilia Spółka z o.o. w celu
   prowadzenia działań marketingowych dotyczących jej produktów lub usług, w
   tym przesyłania informacji handlowych, w formie:   Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie i/lub
   otrzymywanie newslettera jest dobrowolne.

   Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może zostać wycofana w dowolnym
   momencie przez złożenie oświadczenia – pisemnie – na adres Resilia sp. z o.
   o. ul. Żurawia 43 lok 205, 00-680 Warszawa lub elektronicznie – na adres
   kontakt@resilia.pl

   Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Resilia Spółka z o.o. Więcej
   o przetwarzaniu danych osobowych w związku z zapisem na szkolenie lub
   webinar oraz usługą newsletter w Polityce prywatności.