Seria nieautoryzowanych transakcji w UBS – porażka zarządzania ryzykiem

clock 1m 15s

Seria nieautoryzowanych transakcji zainicjowanych przez jednego z pracowników naraziła UBS — szwajcarski bank na stratę ponad 2 miliardów dolarów. „UBS: porażka w zarządzaniu ryzykiem” — obwieściły media.

Przez moment chcieliśmy stanąć po stronie banku, gdyż nie wiemy, co zawiodło. Być może system zadziałał i dzięki niemu organizacja uniknęła większej straty. W końcu dlatego, że zarządzanie ryzykiem nie oznacza jeszcze, że zagrożenie się nie zmaterializuje (ograniczamy prawdopodobieństwo lub skutki, ale nigdy do zera).

Faktem jednak jest, że tego przypadku nie da się obronić. Żaden scenariusz nie wytłumaczy, w jaki sposób nieuczciwy pracownik operował poniżej zasięgu radarów przez prawie trzy lata. Póki nie zakończy się śledztwo, możemy jedynie spekulować, dlaczego nikt wcześniej nie zauważył nieautoryzowanych transakcji.

Załóżmy, że czołowy bank szwajcarski wdrożył system zarządzania ryzykiem. Co więcej, być może nawet udało się poprawnie osadzić go w kulturze organizacyjnej. Możliwe, że ryzyko nieuczciwości ze strony pracowników zostało zidentyfikowane i ocenione, a bank zastosował jedną z czterech odpowiedzi (akceptacja, przeniesienie / współdzielenie, redukcja lub eliminacja). Sporo tych założeń, ale jest całkiem możliwe, że przy 64 tysiącach pracowników oraz 1,3 biliona CHF aktywów bank zdecydował się utworzyć rezerwę (rodzaj ubezpieczenia), zamiast aktywnie zaangażować się w redukcję ryzyka: „nieautoryzowane transakcje nie dotyczyły aktywów klientów, sami pokryjemy wynikające z nich straty.”

Skontaktuj się z nami
Resilia Sp. z o.o.
Resilia Sp. z o.o.
ul. Żurawia 43 lok. 205
00-680 Warszawa
KRS 0000379789
NIP 5222972858
REGON 142839818

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci imienia, nazwiska, nr telefonu, adresu e-mail przez Resilia Spółka z o.o. w celu prowadzenia działań marketingowych dotyczących jej produktów lub usług, w tym przesyłania informacji handlowych, w formie:


  Zapoznałem(-am) się z Regulaminem Usługi Newsletter i akceptuję go w całości.


  Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie i/lub otrzymywanie newslettera jest dobrowolne.

  Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może zostać wycofana w dowolnym momencie przez złożenie oświadczenia – pisemnie – na adres Resilia sp. z o. o. ul. Żurawia 43 lok 205, 00-680 Warszawa lub elektronicznie – na adres kontakt@resilia.pl

  Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Resilia Spółka z o.o. Więcej o przetwarzaniu danych osobowych w związku ze skorzystaniem z formularza kontaktowego oraz usługą newsletter w Polityce prywatności.

  Dziękujemy za przesłanie formularza z pytaniem. Postaramy się jak najszybciej na nie odpowiedzieć!
  Niestety formularza nie udało się wysłać. Proszę spróbować ponownie później lub skontaktować się z nami bezpośrednio.

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci imienia,
   nazwiska, nr telefonu, adresu e-mail przez Resilia Spółka z o.o. w celu
   prowadzenia działań marketingowych dotyczących jej produktów lub usług, w
   tym przesyłania informacji handlowych, w formie:   Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie i/lub
   otrzymywanie newslettera jest dobrowolne.

   Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może zostać wycofana w dowolnym
   momencie przez złożenie oświadczenia – pisemnie – na adres Resilia sp. z o.
   o. ul. Żurawia 43 lok 205, 00-680 Warszawa lub elektronicznie – na adres
   kontakt@resilia.pl

   Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Resilia Spółka z o.o. Więcej
   o przetwarzaniu danych osobowych w związku z zapisem na szkolenie lub
   webinar oraz usługą newsletter w Polityce prywatności.