Nowa prognoza zagrożeń dla biznesu w związku z kryzysem COVID-19

clock 3m 19s

Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało raport dotyczący największych zagrożeń dla świata i biznesu związanych z pandemią COVID-19. Specjaliści ds. ryzyka wskazują na takie problemy jak: przedłużająca się recesja, zaostrzenie ograniczeń w przepływie towarów, wzrost bezrobocia, bankructwa i zagrożenia cybernetyczne.

Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum – w skrócie WEF) znane jest z organizacji konferencji w Davos. To miejsce dyskusji na tematy społeczne, ekonomiczne i dyplomatyczne, zrzeszające polityków, prezesów światowych organizacji, intelektualistów oraz dziennikarzy. Oprócz corocznych spotkań WEF fundacja zajmuje się publikowaniem raportów omawiających globalne trendy, prognozy i potencjalne ryzyka.

Raport WEF - zagrożenia dla biznesu w związku z COVID-19

Majowy raport opracowany został przez zespół Global Risk we współpracy z Marsh & McLennan i Zurich Insurance Group. W publikacji „COVID-19 Risks Outlook A Preliminary Mapping and Its Implications” przedstawiono wyniki badania przeprowadzonego w dniach 1-13 kwietnia 2020 roku. Udział w nim wzięło prawie 350 menedżerów ds. ryzyka i odporności organizacji. Ekspertów zapytano o największe zagrożenia dla świata i biznesu, jakie przewidują na najbliższe 18 miesięcy w związku z pandemią koronawirusa. W oparciu o udzielone odpowiedzi wyodrębniono cztery najważniejsze obszary, które liderzy koniecznie powinni wziąć pod uwagę zarządzając ryzykiem i planując działania biznesowe.

Zmiany gospodarcze

Eksperci ocenili zmiany gospodarcze jako największe ryzyko. Według 68,6% ankietowanych długotrwała recesja, w obliczu słabnącej koniunktury światowych gospodarek, jest największym zagrożeniem. Specjaliści zwracają uwagę także na wysokie bezrobocie (szczególnie osób młodych), bankructwa firm, konsolidację branż, zaburzenia w łańcuchach dostaw czy upadek rynków wschodzących.

Zakłócenia w zakresie zrównoważonego rozwoju

Ochrona planety i jej zasobów przestała być zagadnieniem kluczowym dla przedsiębiorców. Głównym wyzwaniem jest teraz utrzymanie ciągłości działania. Nawet obecne zmniejszenie produkcji i redukcja emisji dwutlenku węgla nie przyczynią się do powstrzymania katastrofy klimatycznej. Co więcej: nagłe uruchomienie przemysłu, chęć nadrobienia strat i tym samym pominięcie kryteriów zrównoważonego rozwoju, może zniweczyć wcześniejsze lata starań.

Prowadzenie biznesu zależne od technologii

Obserwowany wzrost cyberprzestępczości w czasie pandemii COVID-19 stanowi poważny problem. Praca zdalna, oparta na słabiej zabezpieczonej prywatnej sieci lub prywatnym komputerze, zwiększyła ryzyko włamania do systemów firmowych, służbowych baz danych i poczty. Hakerzy wykorzystują również lęk przed koronawirusem i fake newsy do przeprowadzania ataków phisingowych oraz ransomware. Cyberprzestępczość, awaria infrastruktury, sieci IT oraz oszustwa związane z danymi zostały wymienione jako trzecie największe zagrożenie dla prowadzonych biznesów.

Przeczytaj także: Lider cyberbezpieczeństwa w dobie pandemii – wyzwania i kompetencje przywódcze

Lęki społeczne wywołane pandemią 

Nowym zagrożeniem są zmiany nastrojów społecznych, wynikające z obawy o zdrowie i strach przed wybuchem kolejnej epidemii. Złe samopoczucie psychiczne potęgować będzie niepokój o utratę stabilności finansowej i zatrudnienia, wysoka stopa bezrobocia oraz prawdopodobne nierówności ekonomiczne. Już teraz – jak czytamy w raporcie – aż 34% dorosłych osób odczuwa niekorzystny wpływ obecnej sytuacji na ich zdrowie psychiczne.

Uwzględnienie potencjalnego ryzyka w biznesie

Wykorzystywanie raportów, badań i analiz nt. ryzyk pomaga firmom łagodzić skutki wystąpienia zagrożeń i szybciej dostosować biznes do zmian gospodarczych. Osoby odpowiedzialne za zarządzanie ryzykiem powinny uwzględnić wymienione problemy w strategiach, aby w momencie ich zaistnienia, chronić organizację i zapewnić jej ciągłość funkcjonowania.

Jeśli nie wiesz, jak zabezpieczyć firmę przed utratą stabilności, napisz do nas na adres: kontakt@resilia.pl. Opracujemy dla Ciebie plan ciągłości działania na wypadek sytuacji kryzysowych i ustalimy, o jakie kluczowe obszary powinieneś zadbać, zarządzając ryzykiem w swojej organizacji. Możemy również udzielić wsparcia Twojej firmie w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Skontaktuj się z nami
Resilia Sp. z o.o.
Resilia Sp. z o.o.
ul. Żurawia 43 lok. 205
00-680 Warszawa
KRS 0000379789
NIP 5222972858
REGON 142839818

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci imienia, nazwiska, nr telefonu, adresu e-mail przez Resilia Spółka z o.o. w celu prowadzenia działań marketingowych dotyczących jej produktów lub usług, w tym przesyłania informacji handlowych, w formie:


  Zapoznałem(-am) się z Regulaminem Usługi Newsletter i akceptuję go w całości.


  Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie i/lub otrzymywanie newslettera jest dobrowolne.

  Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może zostać wycofana w dowolnym momencie przez złożenie oświadczenia – pisemnie – na adres Resilia sp. z o. o. ul. Żurawia 43 lok 205, 00-680 Warszawa lub elektronicznie – na adres kontakt@resilia.pl

  Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Resilia Spółka z o.o. Więcej o przetwarzaniu danych osobowych w związku ze skorzystaniem z formularza kontaktowego oraz usługą newsletter w Polityce prywatności.

  Dziękujemy za przesłanie formularza z pytaniem. Postaramy się jak najszybciej na nie odpowiedzieć!
  Niestety formularza nie udało się wysłać. Proszę spróbować ponownie później lub skontaktować się z nami bezpośrednio.

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci imienia,
   nazwiska, nr telefonu, adresu e-mail przez Resilia Spółka z o.o. w celu
   prowadzenia działań marketingowych dotyczących jej produktów lub usług, w
   tym przesyłania informacji handlowych, w formie:   Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie i/lub
   otrzymywanie newslettera jest dobrowolne.

   Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może zostać wycofana w dowolnym
   momencie przez złożenie oświadczenia – pisemnie – na adres Resilia sp. z o.
   o. ul. Żurawia 43 lok 205, 00-680 Warszawa lub elektronicznie – na adres
   kontakt@resilia.pl

   Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Resilia Spółka z o.o. Więcej
   o przetwarzaniu danych osobowych w związku z zapisem na szkolenie lub
   webinar oraz usługą newsletter w Polityce prywatności.