Co to jest norma ISO 27001 i dlaczego jest tak ważna dla organizacji?
Informacje są dzisiaj jednymi z najcenniejszych aktywów firm i organizacji. Dlatego dbanie o ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od jego wielkości i sektora, w którym działa. Gwarancję najlepszych metod ochrony zasobów informacyjnych daje wdrożenie normy ISO 27001. Czym dokładnie jest ta norma i dlaczego potrzebna jest organizacji?
Zdecydowana większość firm posiada mechanizmy kontroli, dzięki którym może zapewnić swoich klientów i partnerów biznesowych, że odpowiednio zarządza bezpieczeństwem informacji. Jednak o realnie działającym i świadomym zarządzaniu aktywami informacyjnymi, możemy mówić tylko wtedy, gdy kontrole te nie są przypadkowe i realizowane są z rzeczywistym zamiarem ochrony zasobów informacyjnych.
Wdrożenie normy ISO/IEC 27001 gwarantuje, że organizacja zidentyfikowała zagrożenia i wprowadziła odpowiednie środki zapobiegawcze w celu ochrony przed naruszeniami bezpieczeństwa.
Co to jest ISO 27001?
Norma ISO 27001 (lub ISO/IEC 27001) to międzynarodowa norma standaryzująca systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji (SZBI). Norma ta określa wymagania dla ustanowienia, wdrożenia, utrzymania i ciągłego doskonalenia systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji. Ponadto zawiera wytyczne dotyczące szacowania i postępowania z ryzykiem związanym z bezpieczeństwem informacji.
Firmy i organizacje, które deklarują wdrożenie normy, mogą zostać poddane audytowi, a następnie uzyskać certyfikację na zgodności z normą. Z kolei osoba fizyczna po ukończeniu odpowiedniego kursu, może zdobyć certyfikat potwierdzający znajomość normy i np. zostać certyfikowanym audytorem w firmie.
Czym jest system zarządzania bezpieczeństwem informacji?
System zarządzania bezpieczeństwem informacji (SZBI) zgodnie z ISO/IEC 27000 to „zbiór polityk, procedur, wytycznych oraz przydzielonych zasobów oraz aktywności, zarządzanych wspólnie przez organizację w celu ochronnych swoich zasobów informacyjnych”.
Przeczytaj również: Normy ISO w firmie: czym są? Wszystko o normach ISO, wdrażaniu i certyfikacjach
Historia oraz aktualna wersja normy
Norma ISO/IEC 27001 została opublikowana 14 października 2005 roku przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną ISO (International Organization for Standardization). Odpowiednio dostosowana do innych standardów międzynarodowych zastąpiła normę BS 7799-2.
W Polsce normę opublikowano 4 stycznia 2007 roku jako PN-ISO/IEC 27001:2007. Wówczas norma ta zastąpiła PN-I-07799-2:2005, czyli polski odpowiednik brytyjskiego standardu BS 7799-2. Następnie, 2 grudnia 2014 roku w miejsce normy PN-ISO/IEC 27001:2007, pojawiła się nowa norma PN-ISO/IEC 27001:2014-12, a kolejno 10 stycznia 2018 roku PN-EN ISO/IEC 27001:2017-06.
Obecnie aktualną polską wersją normy jest ISO/IEC 27001:2022 z 25 października 2022 roku.
Dostęp do normy
Na razie ze zaktualizowanym standardem ISO 27001:2022 możemy zapoznać się na www.iso.org, ale w najbliższym czasie jej tłumaczenie powinno pojawić się również na stronie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. W chwili obecnej na stronie PKN dostępne są tylko wcześniejsze wersje normy (w formie pliku pdf, na płycie CD, w wersji papierowej oraz w czytelni online – wówczas czas na przeczytanie normy wynosi 30 minut).
Czym jest certyfikat ISO 27001?
Certyfikat ISO 27001 to poświadczenie, że organizacja spełnia wymagania tej normy i jest w pełni z nią zgodna. Firma może ubiegać się o certyfikat, zapraszając akredytowaną jednostkę certyfikującą do przeprowadzenia audytu certyfikacyjnego, który – jeśli skończy się pomyślnie – jest podstawą do wydania owego poświadczenia. Certyfikat jest ważny przez trzy lata.
Obszary normy ISO 27001
W załączniku A normy wyróżniono cztery obszary, wpływających na bezpieczeństwo informacji. Są to:
- obszar zabezpieczeń organizacyjnych,
- obszar zabezpieczeń osób,
- obszar zabezpieczeń fizycznych,
- obszar zabezpieczeń technologicznych.
Korzyści z wdrożenia normy dla firm
Najważniejsze korzyści z wdrożenia ISO 27001 i/lub uzyskania certyfikacji na zgodność z normą to:
- zapewnienie, że aktywa informacyjna są odpowiednio chronione,
- zachowanie prywatności i integralności danych,
- wzrost świadomości dotyczącej zagrożeń i konieczności stosowania odpowiednich zabezpieczeń wśród pracowników,
- wzmocnienie odporności organizacji na incydenty,
- nadzór nad procesami przetwarzania informacji,
- pomoc w zdefiniowaniu ról i obowiązków związanych z przetwarzaniem informacji,
- spełnienie wymagań prawnych i oczekiwań klientów, kontrahentów oraz partnerów biznesowych,
- podniesienie jakości usług i zwiększenie wiarygodności oraz zaufania klientów,
- uniknięcie strat finansowych wynikających z naruszenia bezpieczeństwa,
- wzrost konkurencyjności na rynku.
Ile kosztuje wdrożenie ISO 27001 w organizacji?
Koszty wdrożenia i certyfikacji warunkuje wielkość oraz złożoności zakresu SZBI, który różni się w zależności od organizacji.
Rozwój zawodowy a certyfikat ISO, czyli jak zostać audytorem?
Norma ISO 27001 nie tylko odgrywa ważną rolę w procesie zarządzania bezpieczeństwem informacji w organizacjach. Norma ta jest również istotna dla osób fizycznych, chcących poszerzać umiejętności w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji.
Dzięki odpowiednim szkoleniom oraz zdaniu egzaminu można uzyskać certyfikat potwierdzający znajomość normy i np. zostać audytorem wewnętrznym w firmie lub audytorem w jednostkach certyfikujących. Warto w tym celu wybrać takie szkolenie, którego ukończenie gwarantuje uzyskanie rozpoznawalnej i cenionej na całym świecie certyfikacji np. certyfikowane szkolenia PECB.
Przeczytaj również: Co daje certyfikat PECB i jak go zdobyć? Wszystko o certyfikacji i szkoleniach PECB
Najpopularniejsze certyfikowane szkolenia PECB dotyczące normy ISO 27001 to:
- Foundation – szkolenie dla osób chcących poznać podstawy normy oraz główne etapy wdrożenia;
- Lead Implementer – szkolenie dla zaawansowanych praktyków i konsultantów;
- Lead Auditor – szkolenie dla audytorów w jednostkach certyfikujących i konsultantów oraz osób, które będą przeprowadzały audyty wewnętrzne w firmie.
Standard ISO 27001 to zawsze korzyści
Wdrożenie w organizacji ISO 27001 – czy to jako narzędzie wsparcia w zarządzaniu bezpieczeństwem informacji, czy jako przygotowanie do certyfikacji – zawsze przynosi firmie korzyści. Świadczy o jej profesjonalizmie, wzmacnia wizerunek i konkurencyjność, a przede wszystkim zapewnienia, że aktywa informacyjna są odpowiednio chronione.
Z kolei dla osoby fizycznej certyfikat znajomości normy może być przepustką do znalezienia lepszej pracy i wyższych zarobków. Dlatego procesy związane z normami ISO – zarówno to realizowane przez osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa – warto przeprowadzać pod okiem doświadczonych specjalistów.
Szukasz wsparcia z zakresu normy ISO 27001? W ramach naszych usług oferujemy:
-
usługi doradcze, opracowania i wdrożenia dokumentacji SZBI, oceny dojrzałości, audyty zgodności z normami ISO
-
certyfikowane szkolenia PECB z podstaw, dla praktyków i audytorów (stacjonarne, online lub w formie self-study)
-
szkolenia autorskie z SZBI dla pracowników lub dla audytorów wewnętrznych (otwarte i zamknięte – dedykowane dla firm)
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas: kontakt@resilia.pl