Co to jest norma ISO 27001 i dlaczego jest tak ważna dla organizacji?

clock 5m 31s

Informacje są dzisiaj jednymi z najcenniejszych aktywów firm i organizacji. Dlatego dbanie o ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od jego wielkości i sektora, w którym działa. Gwarancję najlepszych metod ochrony zasobów informacyjnych daje wdrożenie normy ISO 27001. Czym dokładnie jest ta norma i dlaczego potrzebna jest organizacji?

Zdecydowana większość firm posiada mechanizmy kontroli, dzięki którym może zapewnić swoich klientów i partnerów biznesowych, że odpowiednio zarządza bezpieczeństwem informacji. Jednak o realnie działającym i świadomym zarządzaniu aktywami informacyjnymi, możemy mówić tylko wtedy, gdy kontrole te nie są przypadkowe i realizowane są z rzeczywistym zamiarem ochrony zasobów informacyjnych.

Wdrożenie normy ISO/IEC 27001 gwarantuje, że organizacja zidentyfikowała zagrożenia i wprowadziła odpowiednie środki zapobiegawcze w celu ochrony przed naruszeniami bezpieczeństwa.

Co to jest ISO 27001?

Norma ISO 27001 (lub ISO/IEC 27001) to międzynarodowa norma standaryzująca systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji (SZBI). Norma ta określa wymagania dla ustanowienia, wdrożenia, utrzymania i ciągłego doskonalenia systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji. Ponadto zawiera wytyczne dotyczące szacowania i postępowania z ryzykiem związanym z bezpieczeństwem informacji.

Firmy i organizacje, które deklarują wdrożenie normy, mogą zostać poddane audytowi, a następnie uzyskać certyfikację na zgodności z normą. Z kolei osoba fizyczna po ukończeniu odpowiedniego kursu, może zdobyć certyfikat potwierdzający znajomość normy i np. zostać certyfikowanym audytorem w firmie.

Norma ISO 27001 definicja

Czym jest system zarządzania bezpieczeństwem informacji?

System zarządzania bezpieczeństwem informacji (SZBI) zgodnie z ISO/IEC 27000 to „zbiór polityk, procedur, wytycznych oraz przydzielonych zasobów oraz aktywności, zarządzanych wspólnie przez organizację w celu ochronnych swoich zasobów informacyjnych”.

Przeczytaj również: Normy ISO w firmie: czym są? Wszystko o normach ISO, wdrażaniu i certyfikacjach

Historia oraz aktualna wersja normy

Norma ISO/IEC 27001 została opublikowana 14 października 2005 roku przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną ISO (International Organization for Standardization). Odpowiednio dostosowana do innych standardów międzynarodowych zastąpiła normę BS 7799-2.

W Polsce normę opublikowano 4 stycznia 2007 roku jako PN-ISO/IEC 27001:2007. Wówczas norma ta zastąpiła PN-I-07799-2:2005, czyli polski odpowiednik brytyjskiego standardu BS 7799-2. Następnie, 2 grudnia 2014 roku w miejsce normy PN-ISO/IEC 27001:2007, pojawiła się nowa norma PN-ISO/IEC 27001:2014-12, a kolejno 10 stycznia 2018 roku PN-EN ISO/IEC 27001:2017-06.

Obecnie aktualną polską wersją normy jest ISO/IEC 27001:2022 z 25 października 2022 roku.

Dostęp do normy

Na razie ze zaktualizowanym standardem ISO 27001:2022 możemy zapoznać się na www.iso.org, ale w najbliższym czasie jej tłumaczenie powinno pojawić się również na stronie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. W chwili obecnej na stronie PKN dostępne są tylko wcześniejsze wersje normy (w formie pliku pdf, na płycie CD, w wersji papierowej oraz w czytelni online – wówczas czas na przeczytanie normy wynosi 30 minut).

Czym jest certyfikat ISO 27001?

Certyfikat ISO 27001 to poświadczenie, że organizacja spełnia wymagania tej normy i jest w pełni z nią zgodna. Firma może ubiegać się o certyfikat, zapraszając akredytowaną jednostkę certyfikującą do przeprowadzenia audytu certyfikacyjnego, który – jeśli skończy się pomyślnie – jest podstawą do wydania owego poświadczenia. Certyfikat jest ważny przez trzy lata.

Certyfikat ISO 27001 definicja

Obszary normy ISO 27001

W załączniku A normy wyróżniono cztery obszary, wpływających na bezpieczeństwo informacji. Są to:

 1. obszar zabezpieczeń organizacyjnych,
 2. obszar zabezpieczeń osób,
 3. obszar zabezpieczeń fizycznych,
 4. obszar zabezpieczeń technologicznych.

Korzyści z wdrożenia normy dla firm

Najważniejsze korzyści z wdrożenia ISO 27001 i/lub uzyskania certyfikacji na zgodność z normą to:

 • zapewnienie, że aktywa informacyjna są odpowiednio chronione,
 • zachowanie prywatności i integralności danych,
 • wzrost świadomości dotyczącej zagrożeń i konieczności stosowania odpowiednich zabezpieczeń wśród pracowników,
 • wzmocnienie odporności organizacji na incydenty,
 • nadzór nad procesami przetwarzania informacji,
 • pomoc w zdefiniowaniu ról i obowiązków związanych z przetwarzaniem informacji,
 • spełnienie wymagań prawnych i oczekiwań klientów, kontrahentów oraz partnerów biznesowych,
 • podniesienie jakości usług i zwiększenie wiarygodności oraz zaufania klientów,
 • uniknięcie strat finansowych wynikających z naruszenia bezpieczeństwa,
 • wzrost konkurencyjności na rynku.

Ile kosztuje wdrożenie ISO 27001 w organizacji?

Koszty wdrożenia i certyfikacji warunkuje wielkość oraz złożoności zakresu SZBI, który różni się w zależności od organizacji.

Rozwój zawodowy a certyfikat ISO, czyli jak zostać audytorem?

Norma ISO 27001 nie tylko odgrywa ważną rolę w procesie zarządzania bezpieczeństwem informacji w organizacjach. Norma ta jest również istotna dla osób fizycznych, chcących poszerzać umiejętności w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji.

Dzięki odpowiednim szkoleniom oraz zdaniu egzaminu można uzyskać certyfikat potwierdzający znajomość normy i np. zostać audytorem wewnętrznym w firmie lub audytorem w jednostkach certyfikujących. Warto w tym celu wybrać takie szkolenie, którego ukończenie gwarantuje uzyskanie rozpoznawalnej i cenionej na całym świecie certyfikacji np. certyfikowane szkolenia PECB.

Przeczytaj również: Co daje certyfikat PECB i jak go zdobyć? Wszystko o certyfikacji i szkoleniach PECB

Najpopularniejsze certyfikowane szkolenia PECB dotyczące normy ISO 27001 to:

 • Foundation – szkolenie dla osób chcących poznać podstawy normy oraz główne etapy wdrożenia;
 • Lead Implementer – szkolenie dla zaawansowanych praktyków i konsultantów;
 • Lead Auditor – szkolenie dla audytorów w jednostkach certyfikujących i konsultantów oraz osób, które będą przeprowadzały audyty wewnętrzne w firmie.

ISO 27001 szkolenie zawodowe

Standard ISO 27001 to zawsze korzyści

Wdrożenie w organizacji ISO 27001 – czy to jako narzędzie wsparcia w zarządzaniu bezpieczeństwem informacji, czy jako przygotowanie do certyfikacji – zawsze przynosi firmie korzyści. Świadczy o jej profesjonalizmie, wzmacnia wizerunek i konkurencyjność, a przede wszystkim zapewnienia, że aktywa informacyjna są odpowiednio chronione.

Z kolei dla osoby fizycznej certyfikat znajomości normy może być przepustką do znalezienia lepszej pracy i wyższych zarobków. Dlatego procesy związane z normami ISO – zarówno to realizowane przez osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa – warto przeprowadzać pod okiem doświadczonych specjalistów.

Szukasz wsparcia z zakresu normy ISO 27001? W ramach naszych usług oferujemy:

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas: [email protected]

Skontaktuj się z nami
Resilia Sp. z o.o.
Resilia Sp. z o.o.
ul. Żurawia 43 lok. 205
00-680 Warszawa
KRS 0000379789
NIP 5222972858
REGON 142839818


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Resilia Sp. z o.o. w celu prowadzenia działań marketingowo-handlowych dotyczących produktów lub usług firmy w formie:
  Szczegóły dotyczące przetwarzania danych osobowych, wycofania wyrażonych zgód oraz administratora danych znajdują się w Polityce prywatności.

  Dziękujemy za przesłanie formularza z pytaniem. Postaramy się jak najszybciej na nie odpowiedzieć!
  Niestety formularza nie udało się wysłać. Proszę spróbować ponownie później lub skontaktować się z nami bezpośrednio.


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Resilia Sp. z o.o. w celu prowadzenia działań marketingowo-handlowych dotyczących produktów lub usług firmy w formie:   Szczegóły dotyczące przetwarzania danych osobowych, wycofania wyrażonych zgód oraz administratora danych znajdują się w Polityce prywatności.

   Zgłoszenie zostało wysłane!