Co to jest GRC i jak wypływa na realizację celów organizacji?

clock 4m 18s

Złożoność środowiska biznesowego oraz jego nieustanne zmiany utrudniają realizację celów strategicznych. Z pomocą przychodzą rozwiązania z zakresu GRC. Czym dokładnie jest i co oznacza ten trzyliterowy akronim? Wyjaśniamy w artykule.

Jeśli nie słyszałeś nigdy o GRC lub co nieco słyszałeś, ale nie do końca wiesz czym ono jest, to zapraszamy do lektury. Być może po przeczytaniu tego tekstu, zdecydujesz się na wprowadzenie tego rozwiązania w swojej organizacji.

Co to jest GRC?

GRC to skrót oznaczający: „Governance”, „Risk” i „Compliance”, czyli „Zarządzanie / ład korporacyjny”, „Ryzyko” i „Zgodność”. Termin ten stosuje się na określenie zsynchronizowanego podejścia organizacji w wyżej wymienionych obszarach.

Internetowy słownik GRC przedstawia następującą definicję:

„GRC to zintegrowany zbiór zdolności, umożliwiający organizacji niezawodne osiąganie celów przy jednoczesnym rozwiązywaniu problemów i uczciwym działaniu”.

GRC to działanie holistyczne

GRC wykracza jednak poza kluczowe role Zarządzania, Ryzyka i Zgodności. Jak czytamy w jednej z pierwszych publikacji dotyczących GRC, idea GRC odnosi się do wspólnych działań na różnych obszarach i poziomach organizacji. Działy odpowiedzialne za audyt wewnętrzny, prawo, finanse, IT, HR, działy biznesowe, kadra kierownicza oraz zarząd powinny podejmować wspólne działania, aby firma mogła osiągnąć zamierzone cele strategiczne i biznesowe. GRC jest działaniem holistycznym, obejmującym całą organizację.

GRC definicja zarządzanie firma

Governance = zarządzanie / ład korporacyjny

Zarządzanie / ład korporacyjny to zbiór zasad, polityk i procesów, zapewniających, że działania całej organizacji wspierają realizację celów biznesowych wyznaczonych przez dyrekcję lub zarząd.

W obszarze tym chodzi o ogólne podejście do zarządzania. Kadra zarządzająca kieruje i kontroluje całą organizacją, wpływa na to, co dzieje się we wszystkich poziomach przedsiębiorstwa, a także czy dane jednostki biznesowe są dostosowane do potrzeb klientów oraz ogólnych celów strategiczno-biznesowych.

Risk = ryzyko / zarządzanie ryzykiem

Zarządzanie ryzykiem to proces identyfikacji, oceny i kontroli ryzyka finansowego, prawnego, strategicznego, operacyjnego oraz związanego z bezpieczeństwem organizacji. Odnosi się również do cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa zasobów informacyjnych.

Przedsiębiorstwo powinno opracować zbiór zasad i procedur, które pomogą minimalizować, monitorować i kontrolować ryzyka, a także przygotują organizację na ich wystąpienie.

Compliance = zgodność

Zgodność odnosi się do przestrzegania określonych zasad, polityk, standardów i wymogów (prawnych, regulacyjnych, wynikających z umów czy strategii).

Organizacja realizuje ten obszar poprzez identyfikacje i dostosowanie się do danych wymagań, ocenę stanu zgodności, ocenę ryzyka i potencjalnych kosztów braku zgodności w stosunku do przewidywanych wydatków na jej osiągnięcie. Firmy powinny opracować, wdrożyć i przedstawić pracownikom oraz współpracownikom odpowiednie polityki, które ułatwią przestrzeganie zasad zgodności.

Przeczytaj również: Dlaczego zarządzanie ciągłością działania i ISO 22301 są ważne dla Twojej firmy?

GRC a rozwiązania cyfrowe

Należy podkreślić, że GRC jest strategią, a NIE narzędziem, zestawem narzędzi czy specjalnym oprogramowaniem. Organizacja tworzy ramy, dzięki którym może przyjąć ustrukturyzowane podejście do sposobu realizacji celów biznesowych, zarządzania ryzykiem oraz spełniania zgodności.

Oczywiście w tworzeniu i zarządzaniu tymi ramami mogą pomóc rozwiązania cyfrowe. Na rynku dostępnych jest mnóstwo narzędzi, które umożliwiają wdrażane i monitorowanie GRC. Narzędzia te pomagają m.in. w:

 • zarządzaniu dokumentami
 • zarządzaniu ryzykiem
 • zarządzaniu audytem
 • raportowaniu
 • analityce.

Pamiętajmy jednak, że samo posiadanie narzędzia nie wystarczy. Kluczem jest człowiek oraz to, w jaki sposób organizacja realizuje dane procesy.

Dlaczego wszyscy potrzebują GRC?

W dzisiejszej szybko zmieniającej się rzeczywistości zapotrzebowanie na GRC jest większe niż w przeszłości. Dzisiaj małe firmy, instytucje publiczne i organizacje non pofit zmagają się z takimi samymi problemami, jak kiedyś w przeszłości borykały się tylko duże firmy. Obecnie przed każdą organizacją stoją takie wyzwania jak:

 • wymóg wysokiej wydajności
 • wymóg wysokiej przejrzystości
 • szybko zmieniające się trendy i potrzeba odpowiadania na nie
 • ciągłe zmiany przepisów
 • konieczność określania i zarządzania ryzykiem.

Przeczytaj również: Czym jest plan awaryjny w firmie i jak go stworzyć w kilku krokach?

Korzyści z wdrożenia GRC

Prawidłowe wdrożenie GRC – jako całości, a nie oddzielnych działań – zawsze przynosi korzyści organizacji. Są to między innymi:

 • obniżenie kosztów
 • mniej zbędnych lub powielających się działań
 • sprawniejsza, bardziej spójna i wydajniejsza realizacja procesów biznesowych
 • wyższa jakość komunikacji
 • eliminacja silosów
 • realizacja procesów zgodnie z przepisami prawa i innymi wymogami
 • zmniejszenie ryzyka w różnych aspektach prowadzonej działalności.

Przygotuj swoją firmę na niepewne jutro korzystając z naszego doświadczenia. Sprawdź:


Podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, to polub nas na Facebooku lub LinkedInie i bądź na bieżąco z podobnymi materiałami!

Skontaktuj się z nami
Resilia Sp. z o.o.
Resilia Sp. z o.o.
ul. Żurawia 43 lok. 205
00-680 Warszawa
KRS 0000379789
NIP 5222972858
REGON 142839818


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci imienia, nazwiska, nr telefonu, adresu e-mail przez Resilia Spółka z o.o. w celu prowadzenia działań marketingowych dotyczących jej produktów lub usług, w tym przesyłania informacji handlowych, w formie:


  Zapoznałem(-am) się z Regulaminem Usługi Newsletter i akceptuję go w całości.  Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie i/lub otrzymywanie newslettera jest dobrowolne.


  Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może zostać wycofana w dowolnym momencie przez złożenie oświadczenia – pisemnie – na adres Resilia sp. z o. o. ul. Żurawia 43 lok 205, 00-680 Warszawa lub elektronicznie – na adres kontakt@resilia.pl


  Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Resilia Spółka z o.o. Więcej o przetwarzaniu danych osobowych w związku ze skorzystaniem z formularza kontaktowego oraz usługą newsletter w Polityce prywatności.

  Dziękujemy za przesłanie formularza z pytaniem. Postaramy się jak najszybciej na nie odpowiedzieć!
  Niestety formularza nie udało się wysłać. Proszę spróbować ponownie później lub skontaktować się z nami bezpośrednio.


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci imienia,
   nazwiska, nr telefonu, adresu e-mail przez Resilia Spółka z o.o. w celu
   prowadzenia działań marketingowych dotyczących jej produktów lub usług, w
   tym przesyłania informacji handlowych, w formie:
   Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie i/lub
   otrzymywanie newslettera jest dobrowolne.


   Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może zostać wycofana w dowolnym
   momencie przez złożenie oświadczenia – pisemnie – na adres Resilia sp. z o.
   o. ul. Żurawia 43 lok 205, 00-680 Warszawa lub elektronicznie – na adres
   kontakt@resilia.pl


   Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Resilia Spółka z o.o. Więcej
   o przetwarzaniu danych osobowych w związku z zapisem na szkolenie lub
   webinar oraz usługą newsletter w Polityce prywatności.