Co to jest GRC i jak wypływa na realizację celów organizacji?
- Bezpieczeństwo danych osobowych
- Bezpieczeństwo informacji
- Ciagłość działania
- Cyberbezpieczeństwo
- Sytuacje kryzysowe
- Zarządzenie ryzykiem
Złożoność środowiska biznesowego oraz jego nieustanne zmiany utrudniają realizację celów strategicznych. Z pomocą przychodzą rozwiązania z zakresu GRC. Czym dokładnie jest i co oznacza ten trzyliterowy akronim? Wyjaśniamy w artykule.
Jeśli nie słyszałeś nigdy o GRC lub co nieco słyszałeś, ale nie do końca wiesz czym ono jest, to zapraszamy do lektury. Być może po przeczytaniu tego tekstu, zdecydujesz się na wprowadzenie tego rozwiązania w swojej organizacji.
Co to jest GRC?
GRC to skrót oznaczający: „Governance”, „Risk” i „Compliance”, czyli „Zarządzanie / ład korporacyjny”, „Ryzyko” i „Zgodność”. Termin ten stosuje się na określenie zsynchronizowanego podejścia organizacji w wyżej wymienionych obszarach.
Internetowy słownik GRC przedstawia następującą definicję:
„GRC to zintegrowany zbiór zdolności, umożliwiający organizacji niezawodne osiąganie celów przy jednoczesnym rozwiązywaniu problemów i uczciwym działaniu”.
GRC to działanie holistyczne
GRC wykracza jednak poza kluczowe role Zarządzania, Ryzyka i Zgodności. Jak czytamy w jednej z pierwszych publikacji dotyczących GRC, idea GRC odnosi się do wspólnych działań na różnych obszarach i poziomach organizacji. Działy odpowiedzialne za audyt wewnętrzny, prawo, finanse, IT, HR, działy biznesowe, kadra kierownicza oraz zarząd powinny podejmować wspólne działania, aby firma mogła osiągnąć zamierzone cele strategiczne i biznesowe. GRC jest działaniem holistycznym, obejmującym całą organizację.
Governance = zarządzanie / ład korporacyjny
Zarządzanie / ład korporacyjny to zbiór zasad, polityk i procesów, zapewniających, że działania całej organizacji wspierają realizację celów biznesowych wyznaczonych przez dyrekcję lub zarząd.
W obszarze tym chodzi o ogólne podejście do zarządzania. Kadra zarządzająca kieruje i kontroluje całą organizacją, wpływa na to, co dzieje się we wszystkich poziomach przedsiębiorstwa, a także czy dane jednostki biznesowe są dostosowane do potrzeb klientów oraz ogólnych celów strategiczno-biznesowych.
Risk = ryzyko / zarządzanie ryzykiem
Zarządzanie ryzykiem to proces identyfikacji, oceny i kontroli ryzyka finansowego, prawnego, strategicznego, operacyjnego oraz związanego z bezpieczeństwem organizacji. Odnosi się również do cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa zasobów informacyjnych.
Przedsiębiorstwo powinno opracować zbiór zasad i procedur, które pomogą minimalizować, monitorować i kontrolować ryzyka, a także przygotują organizację na ich wystąpienie.
Compliance = zgodność
Zgodność odnosi się do przestrzegania określonych zasad, polityk, standardów i wymogów (prawnych, regulacyjnych, wynikających z umów czy strategii).
Organizacja realizuje ten obszar poprzez identyfikacje i dostosowanie się do danych wymagań, ocenę stanu zgodności, ocenę ryzyka i potencjalnych kosztów braku zgodności w stosunku do przewidywanych wydatków na jej osiągnięcie. Firmy powinny opracować, wdrożyć i przedstawić pracownikom oraz współpracownikom odpowiednie polityki, które ułatwią przestrzeganie zasad zgodności.
Przeczytaj również: Dlaczego zarządzanie ciągłością działania i ISO 22301 są ważne dla Twojej firmy?
GRC a rozwiązania cyfrowe
Należy podkreślić, że GRC jest strategią, a NIE narzędziem, zestawem narzędzi czy specjalnym oprogramowaniem. Organizacja tworzy ramy, dzięki którym może przyjąć ustrukturyzowane podejście do sposobu realizacji celów biznesowych, zarządzania ryzykiem oraz spełniania zgodności.
Oczywiście w tworzeniu i zarządzaniu tymi ramami mogą pomóc rozwiązania cyfrowe. Na rynku dostępnych jest mnóstwo narzędzi, które umożliwiają wdrażane i monitorowanie GRC. Narzędzia te pomagają m.in. w:
- zarządzaniu dokumentami
- zarządzaniu ryzykiem
- zarządzaniu audytem
- raportowaniu
- analityce.
Pamiętajmy jednak, że samo posiadanie narzędzia nie wystarczy. Kluczem jest człowiek oraz to, w jaki sposób organizacja realizuje dane procesy.
Dlaczego wszyscy potrzebują GRC?
W dzisiejszej szybko zmieniającej się rzeczywistości zapotrzebowanie na GRC jest większe niż w przeszłości. Dzisiaj małe firmy, instytucje publiczne i organizacje non pofit zmagają się z takimi samymi problemami, jak kiedyś w przeszłości borykały się tylko duże firmy. Obecnie przed każdą organizacją stoją takie wyzwania jak:
- wymóg wysokiej wydajności
- wymóg wysokiej przejrzystości
- szybko zmieniające się trendy i potrzeba odpowiadania na nie
- ciągłe zmiany przepisów
- konieczność określania i zarządzania ryzykiem.
Przeczytaj również: Czym jest plan awaryjny w firmie i jak go stworzyć w kilku krokach?
Korzyści z wdrożenia GRC
Prawidłowe wdrożenie GRC – jako całości, a nie oddzielnych działań – zawsze przynosi korzyści organizacji. Są to między innymi:
- obniżenie kosztów
- mniej zbędnych lub powielających się działań
- sprawniejsza, bardziej spójna i wydajniejsza realizacja procesów biznesowych
- wyższa jakość komunikacji
- eliminacja silosów
- realizacja procesów zgodnie z przepisami prawa i innymi wymogami
- zmniejszenie ryzyka w różnych aspektach prowadzonej działalności.
Przygotuj swoją firmę na niepewne jutro korzystając z naszego doświadczenia. Sprawdź:
Podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, to polub nas na Facebooku lub LinkedInie i bądź na bieżąco z podobnymi materiałami!