SOC (Security Operations Center) – czym jest i jakie korzyści daje?
W dobie szybkiego rozwoju technologii, firmy stają w obliczu skomplikowanych i niebezpiecznych zagrożeń cybernetycznych. Aby sprostać tym wyzwaniom, wiele z nich decyduje się na wdrożenie rozwiązań typu Security Operations Center (SOC). Co to jest SOC i jakie przynosi korzyści? Wyjaśniamy w artykule.
Security Operations Center staje się dziś kluczowym elementem strategicznym, oferując nie tylko reakcję na bieżące zagrożenia, ale także rewolucjonizując sposób, w jaki organizacje realizują działania związane z cyberbezpieczeństwem.
Czym jest SOC (Security Operations Center)?
SOC to wysoko wyspecjalizowane Centra Operacji Bezpieczeństwa, czyli miejsce, w którym specjaliści monitorują, analizują i reagują na incydenty związane z bezpieczeństwem informatycznym. Jest to swoiste serce systemu bezpieczeństwa organizacji, które działa 24/7, rozprawiając się z wszelkimi zagrożeniami, atakami czy nieprawidłowościami w infrastrukturze IT.
Kto tworzy SOC?
W skład zespołu SOC wchodzą analitycy, eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, administratorzy platform oraz tak zwani „łowcy zagrożeń”. Jednostkę tę może tworzyć wewnętrzny dział organizacji, jak i zewnętrzna firma na zasadzie outsourcingu usług.
Przeczytaj również: Unijne wytyczne dla bezpieczeństwa cyfrowego. Co musisz wiedzieć o dyrektywnie NIS2?
Główne zadania SOC
Zadania SOC bywają utożsamiane z zadaniami zespołów CERT i CSIRT. W rzeczywistości SOC ma znacznie szerszy zakres działania. W odróżnieniu od wspomnianych jednostek, oprócz reagowania na incydenty bezpieczeństwa, SOC zajmuje się:
-
- monitorowaniem poziomu bezpieczeństwa sieci, systemów, aplikacji i urządzeń końcowych infrastruktury IT klientów w trybie 24/7 (głównie przy pomocy narzędzi klasy SIEM i SOAR),
- wykrywaniem, analizowaniem, kategoryzacją i prioretyzacją incydentów cyberbezpieczeństwa,
- reagowaniem na incydenty w czasie rzeczywistym i neutralizacją skutków cyberzagrożeń,
- monitorowaniem luk bezpieczeństwa w architekturze i konfiguracją zasobów sprzętowych oraz programowych,
- zapobieganiem przyszłym incydentom.
SOC może również zajmować się kompleksowym projektowaniem i wdrażaniem infrastruktury bezpieczeństwa, procedur czy planów w zakresie cybersecurity awareness (w tym szkoleń).
Korzyści z SOC
Security Operations Center przynosi wiele korzyści dla firm i organizacji, takich jak:
-
- Proaktywna ochrona przed zagrożeniami i szybka reakcja na incydenty – SOC pozwala na wykrywanie potencjalnych zagrożeń na wczesnym etapie, zanim dojdzie do ich eskalacji. Dzięki ciągłemu monitorowaniu i analizie danych, specjaliści ds. bezpieczeństwa mogą natychmiast reagować na podejrzane aktywności.
- Utrzymanie ciągłości procesów – Szybka reakcja na zdarzenia działa to nie tylko na korzyść minimalizacji szkód, ale także umożliwia sprawne przywrócenie normalnego funkcjonowania systemów zapobiegając przestojom i zakłóceniom ciągłości działania.
- Utrzymanie pozytywnego wizerunku – Dbając o bezpieczeństwo cyfrowe SOC chroni reputację firmy, budując zaufanie klientów, kontrahentów oraz partnerów biznesowych.
- Optymalizacja zasobów – Dzięki zautomatyzowanym narzędziom oraz skoordynowanej pracy specjalistów, SOC umożliwia optymalne wykorzystanie zasobów ludzkich i technologicznych. To z kolei przekłada się na efektywność działań i redukcję kosztów.
- Zgodność z regulacjami – SOC wspiera organizacje w zakresie spełniania przepisów i regulacji branżowych (m.in. UoKSC, NIS2, DORA, CRA, RODO).
SOC jako usługa / SOC as a Service
Zlecanie zadań SOC firmie zewnętrznej to idealne rozwiązanie dla organizacji borykających się z brakami kadrowymi, technologicznymi i finansowymi. Outsourcing SOC eliminuje koszty związane z zatrudnieniem oraz utrzymaniem wewnętrznych specjalistów, koniecznością inwestowania w ich rozwój oraz zakupem nowoczesnych narzędzi i technologii.
Tzw. SOC as a Service nie tylko generuje potencjalne oszczędności, ale także gwarantuje dostęp do wysoko wykwalifikowanych specjalistów, stale podnoszących swoje kwalifikacje i śledzących najnowsze trendy oraz metody zwalczania zagrożeń cybernetycznych.
Dodatkowo wydelegowanie zadań SOC umożliwia organizacjom skoncentrowanie się na ich głównych obszarach działalności i realizowanie swoich podstawowych celów biznesowych.
Przeczytaj również: Najpopularniejsze metody ataków hakerskich na firmy i ich klientów
Czy SOC sprawdzi się w Twojej organizacji?
Security Operations Center odrywa szczególną rolę przede wszystkim w średnich i dużych przedsiębiorstwa, instytucjach finansowych, administracji publicznej, sektorze zdrowia oraz w organizacjach przetwarzających duże ilości danych i obsługujących złożone systemy informatyczne. Firmy o szerokim zasięgu działalności, operujące w obszarach, gdzie ryzyko utraty danych jest wysokie, mogą również osiągnąć znaczące korzyści.
Dla mniejszych przedsiębiorstw, które nie mają dużych zbiorów danych lub nie są szczególnie narażone na specyficzne typy ataków, posiadanie własnego SOC może przekraczać ich aktualne potrzeby. Jednak ostateczna decyzja o implementacji SOC powinna przede wszystkim wynikać z analizy ryzyka, specyfiki działalności oraz dostępnych zasobów i budżetu organizacji.
Dla mniejszych lub rozwijających się firm rekomenduje się usługi dostawców zewnętrznych oferujących SOC as a Service. Taki model umożliwia korzystanie z zaawansowanego SOC, eliminując jednocześnie konieczność inwestowania we własną infrastrukturę oraz zatrudniania specjalistycznego personelu.
Jeśli szukasz wysoko zaawansowanego zespołu SOC, jesteś we właściwym miejscu!
W ramach naszego Centrum Operacyjnego SOC otrzymasz całodobowe wsparcie w wykrywaniu potencjalnych incydentów cyberbezpieczeństwa przez dedykowany zespół specjalistów odpowiedzialnych za stały monitoring Twoich systemów IT i OT, analizę zagrożeń oraz reagowanie na incydenty.
Zespół naszych ekspertów łączy bogate doświadczenie w zakresie zarządzania cyberbezpieczeństwem i budowania odporności na incydenty bezpieczeństwa z zaawansowanymi technologiami, co gwarantuje realizację usługi SOC na najwyższym poziomie.