Naruszenia bezpieczeństwa w telekomunikacji – raport ENISA za 2019 rok

clock 2m 20s

ENISA opublikowała raport dotyczący najpoważniejszych naruszeń bezpieczeństwa w telekomunikacji w 2019 roku. Incydenty te spowodowały utratę prawie 1 miliarda godzin pracy użytkowników. Co jeszcze wykazała analiza 153 naruszeń związanych z bezpieczeństwem telekomunikacyjnym? Zapraszamy do lektury wpisu podsumowującego raport Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji.

Raport ENISA powstał na podstawie analizy naruszeń bezpieczeństwa telekomunikacyjnego zgłaszanych do Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji w ramach corocznej sprawozdawczości wynikającej z realizacji zapisów tzw. Artykułu 13a. Zawarte w nim dane mają na celu podniesienie świadomości dotyczącej zagrożeń i zwrócenie uwagi na konieczność dbania o bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych. Dokument opublikowano 23 lipca 2020 roku.

Liczba naruszeń bezpieczeństwa w telekomunikacji i utraconych godzin pracy użytkowników:

Źródło: www.enisa.europa.eu/news/enisa-news/annual-report-on-telecom-security-incidents-in-2019

 

Najważniejsze wnioski z raportu ENISA:

 • Awarie systemów stanowią prawie połowę (48%) wszystkich straconych godzin pracy (479 milionów godzin). Są to również najczęstsze przyczyny incydentów. Częstotliwość, jak i ogólny wpływ awarii systemów, uległy znacznemu zmniejszeniu w ciągu ostatnich 4 lat.
 • Głównym czynnikiem awarii systemów są awarie sprzętów (prawie jedna czwarta incydentów: 23%). Miały one duży wpływ na stratę godzin pracy użytkowników (38% wszystkich godzin).
 • Błędy ludzkie to jedna czwarta (26%) wszystkich incydentów. W porównaniu do roku poprzedniego wzrosły one o 50%.
 • Incydenty spowodowane przez osoby trzecie to zgodnie z raportem jedna trzecia wszystkich naruszeń (32%). Jak czytamy w dokumencie: naruszenia te dotyczą głównie przedsiębiorstw użyteczności publicznej, wykonawców, dostawców itp. Co ciekawe – liczba ta potroiła się w porównaniu z rokiem 2018 (wówczas wynosiła 9%).
 • Przerwy w dostawie prądu – jak się okazuje to nadal czynnik stanowiący główną lub wtórną przyczynę ponad jednej piątej incydentów.

Podsumowanie raportu ENISA w postaci video:

Na zakończenie: dokument i zawarta w nim analiza niewątpliwie podnoszą świadomość dotyczącą zagrożeń i podatności systemów bezpieczeństwa telekomunikacyjnego. Należałoby się jednak zastanowić czy raport w pełen sposób obrazuje potencjalne zagrożenia. Choć liczba 153 naruszeń wydaje się duża, nie są to z pewnością wszystkie incydenty. Na pewno miliardowe straty godzin pracy użytkowników zwracają uwagę na skalę zagrożenia. Mamy również nadzieję, że pobudzają do refleksji związanej z koniecznością podjęcia działań prewencyjnych.

Cały raport (w języku angielskim) znajduje się pod linkiem: Raport "Naruszenia bezpieczeństwa w telekomunikacji w 2019 roku"

Dodatkowe informacje o raporcie i źródło artykułu: ENISA

Świadczysz usługi telekomunikacyjne? Sprawdź jak możemy pomóc Ci zadbać o bezpieczeństwo firmy. Kliknij w link lub napisz do nas: kontakt@resilia.pl

Skontaktuj się z nami
Resilia Sp. z o.o.
Resilia Sp. z o.o.
ul. Żurawia 43 lok. 205
00-680 Warszawa
KRS 0000379789
NIP 5222972858
REGON 142839818

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci imienia, nazwiska, nr telefonu, adresu e-mail przez Resilia Spółka z o.o. w celu prowadzenia działań marketingowych dotyczących jej produktów lub usług, w tym przesyłania informacji handlowych, w formie:


  Zapoznałem(-am) się z Regulaminem Usługi Newsletter i akceptuję go w całości.


  Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie i/lub otrzymywanie newslettera jest dobrowolne.

  Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może zostać wycofana w dowolnym momencie przez złożenie oświadczenia – pisemnie – na adres Resilia sp. z o. o. ul. Żurawia 43 lok 205, 00-680 Warszawa lub elektronicznie – na adres kontakt@resilia.pl

  Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Resilia Spółka z o.o. Więcej o przetwarzaniu danych osobowych w związku ze skorzystaniem z formularza kontaktowego oraz usługą newsletter w Polityce prywatności.

  Dziękujemy za przesłanie formularza z pytaniem. Postaramy się jak najszybciej na nie odpowiedzieć!
  Niestety formularza nie udało się wysłać. Proszę spróbować ponownie później lub skontaktować się z nami bezpośrednio.

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci imienia,
   nazwiska, nr telefonu, adresu e-mail przez Resilia Spółka z o.o. w celu
   prowadzenia działań marketingowych dotyczących jej produktów lub usług, w
   tym przesyłania informacji handlowych, w formie:   Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie i/lub
   otrzymywanie newslettera jest dobrowolne.

   Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może zostać wycofana w dowolnym
   momencie przez złożenie oświadczenia – pisemnie – na adres Resilia sp. z o.
   o. ul. Żurawia 43 lok 205, 00-680 Warszawa lub elektronicznie – na adres
   kontakt@resilia.pl

   Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Resilia Spółka z o.o. Więcej
   o przetwarzaniu danych osobowych w związku z zapisem na szkolenie lub
   webinar oraz usługą newsletter w Polityce prywatności.