„Global Risks Report 2022” – najważniejsze zagrożenia wg Światowego Forum Ekonomicznego
Najnowszy raport „Global Risks Report 2022” po raz kolejny pomaga organizacjom określać priorytety w zakresie zarządzania ryzykiem na najbliższe miesiące i lata. WEF podkreśla potrzebę uwzględniania takich zagrożeń jak zmiany klimatyczne, problemy społeczne oraz cyberataki.
„Global Risks Report 2022” to siedemnasta edycja raportu przedstawiającego globalne ryzyka, przed jakimi stoi świat w najbliższym czasie. Publikacja analizuje zagrożenia w pięciu kategoriach: ekonomicznym, środowiskowym, geopolitycznym, społecznym i technologicznym. Znalazły się w niej opinie i prognozy ponad 950 ekspertów ds. zarządzania ryzykiem oraz liderów biznesu z całego świata.
Raport opracowało Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum, w skrócie WEF) we współpracy z firmą Marsh McLennan.
O jakich zagrożeniach mowa w raporcie „Global Risks Report 2022”?
Zagrożenia ujęte zostały w trzech perspektywach czasowych, tj. krótko- i długoterminowych:
- do 2 lat
- od 2 do 5 lat
- od 5 do 10 lat.
We wszystkich przedziałach czasowych na pierwszy plan wysuwają się kwestie związane ze środowiskiem i zmianami klimatycznymi. Za rosnącą skalę zagrożeń odpowiadać ma m.in. nieskoordynowana polityka klimatyczna oraz zróżnicowane podejście do walki z ociepleniem klimatu w skali globalnej.
Eksperci zwracają uwagę na pogłębiające się podziały społeczne i stale rosnącą liczbę zagrożeń cybernetycznych. Mówią również o nierównomiernym globalnym ożywieniu gospodarczym związanym z pandemią koronawirusa. Większość z ekspertów jest zdania, że ożywienie gospodarcze pozostanie zmienne i niejednolite w ciągu najbliższych lat.
Przeczytaj również: 8 popularnych mitów dotyczących zarządzania ryzkiem
Specjaliści, którzy zabrali głos w raporcie, uważają, że w perspektywie krótkoterminowej organizacje powinny uwzględnić brak środków do życia i pogorszenie stanu zdrowia psychicznego. Za bezpośrednią przyczynę tych zagrożeń uważają COVID-19 i jej następstwa: izolację, pracę zdalną, brak pewności jutra oraz nierówny dostęp do szczepionek.
Printscreeny z raportu WEF „Global Risks Report 2022”
Ciekawy wniosek płynie z końcowej części raportu. Według autorów badania pandemia COVID-19 wpłynęła pozytywnie na podejście organizacji do planowania odporności biznesowej i zarządzania ryzykiem.
Pełen raport „Global Risks Report 2022” znajduje się tutaj.
Chcesz przygotować firmę na potencjalne zagrożenia lub potrzebujesz wsparcia w opracowaniu Planu Ciągłości Działania? Napisz do nas na adres: [email protected].
Przygotujemy Twoją organizację na wypadek sytuacji kryzysowych i podpowiemy, o jakie kluczowe obszary powinieneś zadbać zarządzając ryzykiem.
Sprawdź również nasze usługi z zakresu: