10 rzeczy, które powinieneś zrobić, aby lepiej zarządzać ryzykiem w 2021 roku
Wszystko wskazuje na to, że rok 2021 również upłynie pod znakiem walki z pandemią koronawirusa i że nadal będziemy mieli do czynienia z dużą niepewnością oraz widmem nieprzewidzianych zdarzeń. Dlatego wraz z początkiem nowego roku, który jest doskonałą okazją do określania nowych celów, chcemy zachęcić Was do podjęcia wyzwania, mającego na celu poprawę procesu zarządzania ryzykiem w Waszych przedsiębiorstwach.
Zapoznajcie się więc z kilkoma wskazówkami, które pozwolą Wam lepiej zarządzać ryzykiem i w rezultacie przełożą się na wzmocnienie odporności firmy.
Jak lepiej zarządzać ryzykiem? 10 wskazówek na 2021 rok (dwa pierwsze punkty to podstawa, ale przypominamy dla porządku…)
-
Wczesna identyfikacja zagrożeń
Im wcześniej zidentyfikujesz zagrożenia, tym szybciej będziesz mógł wdrożyć plany zarządzania nimi. Określ ryzyka na początku każdego projektu (lub zadania) i osadź je we wszystkich procesach niezbędnych do funkcjonowania organizacji. Nie zostawiaj tego na ostatni moment.
Przeczytaj także: Pandemia zmieniła krajobraz ryzyka? Największe zagrożenia dla firm – nowe prognozy w zarządzaniu ryzykiem
-
Ustalenie priorytetów
Po zidentyfikowaniu ryzyka, dokonaj jego analizy. Określ kategorię, do której ryzyko należy (przypisz odpowiedni stopień i jego wagę). Wagę ryzyka można obliczyć, biorąc pod uwagę zarówno prawdopodobieństwo, jak i jego wpływ. Wykonanie analizy ryzyka prowadzi do mądrzejszych decyzji w momencie wystąpienia zagrożenia.
-
Ryzyko musi mieć właściciela…
Wszelkie luki w zakresie obowiązków i odpowiedzialności zwiększają zagrożenie. Równie ważne, jak identyfikacja i analiza ryzyka, jest wyznaczenie członków zespołu, którzy będą za dane ryzyko odpowiadali. Etap ten brzmi jak formalność, ale wiele organizacji zwyczajnie o nim zapomina.
-
Oczy szeroko otwarte
Chociaż wyżej piszemy o konieczności wyznaczenia „właścicieli ryzyka”, to nie znaczy to, że jeśli zauważysz potencjalny problem, musisz czekać na osobę, która jest do tego ryzyka „przypisana”. Powinieneś wiedzieć, kiedy wziąć na siebie odpowiedzialność, zamiast czekać, aż problem się rozwiąże. W zarządzaniu ryzykiem ważne jest działanie zespołowe.
-
Komunikacja to podstawa
Wszystkie osoby zaangażowane w działalność organizacji muszą być świadome zastosowanych środków ochrony. Ważne jest też jasne przekazywanie informacji: zarówno do pracowników, jak i do kadry kierowniczej.
-
Szklanka do połowy pełna czy pusta?
Nie wszystkie zagrożenia są negatywne, więc nie skupiaj się tylko na wadach. Ryzyko może być również pozytywne, stwarzając szanse i umożliwiając wykorzystanie danego wydarzenia lub sytuacji do rozwoju przedsiębiorstwa.
-
Rozwiązania typu Business Intelligence
Jeśli korzystasz z tego typu narzędzi, upewnij się, że posiadane rozwiązania nie są przestarzałe i posługujesz się najlepszym z możliwych. Chociaż ograniczone narzędzia mogły przez pewien czas działać dobrze, to pamiętaj, że wraz z rozwojem technologii, na rynku pojawiło się mnóstwo nowych rozwiązań. Mogą one pomóc Twojej organizacji jeszcze lepiej zarządzać ryzykiem (i zadanie to uprościć).
-
Lekcje z przeszłości
Ucz się na błędach (niekoniecznie swoich) i upewnij się, że nigdy więcej się nie powtórzą.
-
Rejestr ryzyka
Prowadź rejestr ryzyka. Wówczas będziesz miał szerszy obraz zdarzenia. Pamiętaj, aby dokumentować, kto jest za co odpowiedzialny i aby wyznaczać właścicieli ryzyka.
-
Zarządzanie ryzykiem to proces
Ważne jest, aby regularnie monitorować ryzyka, ponieważ mogą one ulec zmianie, stać się mniej lub bardziej krytyczne. Mogą również pojawić się nowe zagrożenia, które wcześniej nie były brane pod uwagę. Wyznaczaj spotkania członków zespołu. Pamiętaj o szkoleniach i uświadamiaj pracowników, w jaki sposób mogą usprawniać proces zarządzania ryzykiem. Będąc proaktywnym, będziesz gotowy do działania w odpowiednim czasie.
Przeczytaj także: Najczęstsze błędy w Planach Ciągłości Działania (na podstawie testów i symulacji sytuacji kryzysowych)
Wyzwanie nie tylko na 2021 rok
Skoro już wiesz jak lepiej zarządzać ryzykiem w firmie, to nie zostaje Ci nic innego jak podjąć wyzwanie i zadbać o bezpieczeństwo swojego przedsiębiorstwa. Powyższe wskazówki to rozwiązania gotowe do wdrożenia nie tylko z początkiem nowego roku. Przydatne będą dla organizacji każdego typu – niezależnie od wielkości czy budżetu. Pamiętaj o nich w każdym momencie, gdy tylko będziesz chciał usprawnić posiadane w firmie procesy. Jeśli zaczynasz od teraz, to trzymamy kciuki za ich skuteczną realizację. Życzymy jak najmniej nieprzewidzianych zdarzeń w 2021 roku!
Chcesz jeszcze lepiej zarządzać ryzykiem? Sprawdź naszą ofertę szkoleń. Specjalizujemy się w certyfikowanych szkoleniach PECB (m.in. ISO 27005 i ISO 31000) oraz w szkoleniach autorskich. Szkolenia organizujemy w trybie stacjonarnym i online, w formie szkoleń otwartych (przejdź do katalogu) i zamkniętych – dopasowywanych do konkretnej organizacji (napisz do nas na [email protected]).