Jak dbać o cyberbezpieczeństwo? Podstawowe zasady, które musisz znać
W październiku obchodzony jest Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. Z tej okazji opracowaliśmy podstawowe zasady dotyczące bezpiecznego korzystania z komputerów i urządzeń mobilnych. Sprawdźcie, jak chronić sprzęt i dane przed działaniami hakerów. Pamiętajcie – wiedzę na temat cyberzagrożeń powinien posiadać każdy, nie tylko dział IT!
Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month – w skrócie ECSM) jest doskonałą okazją do podejmowania działań edukacyjnych, mających zwiększać świadomość na temat bezpieczeństwa internetowego. W tym roku mottem ECSM jest hasło „Zastanów się, zanim klikniesz” („Think Before U Click”). Dodatkowo cybermiesiąc podzielono na dwa bloki tematyczne: „Oszustwa cybernetyczne ” i „Kompetencje cyfrowe”. Poniższe zasady doskonale wpisują się w tegoroczne motto i zaproponowane przez ENISA zagadnienia.
Z zasadami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa powinien zapoznać się każdy pracownik mający dostęp do Internetu. Lektura przyda się również wszystkim tym, którzy z sieci korzystają w celach prywatnych, ponieważ zdecydowana większość z zasad ma charakter uniwersalny.
Jak dbać o cyberbezpieczeństwo? Podstawowe zasady bezpieczeństwa sieci i danych.
- Zainstaluj sprawdzony program antywirusowy. Ważne jest, aby program był regularnie aktualizowany (nie tylko przez Ciebie, ale też przez producenta), ponieważ tylko wtedy posiada bazę aktualnych wirusów.
- Stosuj bezpieczne hasła (wielkie i małe litery, cyfry, znaki specjalne itp.). Nie zapisuj haseł w dostępnych miejscach, regularnie je zmieniaj oraz nie używaj tego samego hasła do różnych kont (zasada jedno konto = jedno hasło). O zasadach tworzenia silnych haseł pisaliśmy w artykule: „Jak stworzyć bezpieczne hasło?”
- Jeśli to możliwe, stosuj uwierzytelnianie dwuskładnikowe, czyli dwustopniową weryfikację polegającą na wykorzystaniu do logowania dodatkowego etapu sprawdzania użytkownika.
- Korzystaj wyłącznie z legalnego oprogramowania. Źródło, z którego pobierasz / kupujesz programy i aplikacje nie może wzbudzać żadnych podejrzeń. Nie pobieraj oprogramowania, które pochodzi z nieznanych stron lub tych przesłanych drogą e-mailową.
- Regularnie aktualizuj system, programy i aplikacje. Szczególnie ważne są aktualizacje przeglądarek internetowych oraz poczty, ponieważ ich używamy najczęściej.
- Korzystając z przeglądarki wyłącz wszystkie niepotrzebne, budzące wątpliwości i nieznane wtyczki. Najlepiej też zrezygnuj z automatycznego zapamiętywania haseł i autouzupełniania formularzy.
- Zachowaj szczególną ostrożność podczas pobierania plików, klikania w linki i otwierania załączników z wiadomości. Działania typu phishing (podszywania się pod inną osobę / firmę) są bardzo popularną metodą ataków hakerskich! Zawsze sprawdzaj nadawcę wiadomości lub w ogóle zrezygnuj z otwierania e-maili, co do których nie jesteś pewien. Taką podejrzaną wiadomość możesz przesłać do swojego działu IT celem weryfikacji.
- Nie podłączaj do komputera nieznanych nośników danych (pendrivów itp.).
- Uważaj na publiczne sieci Wi-FI – szczególnie logując się na konta firmowe lub prywatne i przesyłając dane wrażliwe. Korzystanie z tego typu sieci najlepiej ograniczyć do absolutnego minimum – np. tylko do przeglądania Internetu.
- Twórz kopie zapasowe najważniejszych danych, regularnie robiąc backupy.
- Opracuj plan odtwarzania awaryjnego (z ang. Disaster recovery). Z wyprzedzeniem przygotuj procedury działań na wypadek nieplanowanego przestoju spowodowanego atakiem hakerskim. Pozwoli Ci to szybko wrócić do stanu sprzed incydentu.
- Przeprowadzaj regularne szkolenia pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz zapoznawaj nowych pracowników z firmową polityką bezpieczeństwa sieci IT.
- Ostatnia zasada (najmniej związana ze służbowymi działaniami): uważaj z kim nawiązujesz relacje w Internecie… Wydaje się banalne, jednak nadal bardzo często zapominamy o czujności w Internecie, np. przesyłając dane osobom, które nie mają dobrych zamiarów.
Zobacz i pobierz infografikę Jak dbać o cyberbezpieczeństwo?
Stosując się do powyższych zasad możesz ustrzec się ataków cybernetycznych, a na pewno zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Pamiętaj, że codziennie łącząc się z Internetem, czekają na Ciebie nowe zagrożenia. Staraj się więc być na bieżąco, abyś mógł aktualizować powyższą listę wraz z pojawieniem się nowych „pułapek” hakerów. Dobrze, abyś w tym celu posiadał wyspecjalizowany dział IT lub powierzył te kwestie w ręce profesjonalistów z firm zewnętrznych.
Chcesz w pełni zadbać o bezpieczeństwo sieci IT, krytycznych danych i rozwiązań chmurowych w Twojej firmie? Napisz do nas na [email protected]. Doradzimy, jakie działania będą dla Ciebie najlepsze.
Już niedługo kolejne edycje naszych szkoleń dot. cyberbezpieczeństwa dla specjalistów i niespecjalistów: Zobacz terminy!
Więcej o naszych usługach z zakresu cyberbezpieczeństwa przeczytasz tutaj.
Źródło zdjęcia tytułowego: Designed by rawpixel.com / Freepik