Niechciane telefony z pożądaną zawartością – dane poufne w używanych telefonach

clock 1m 48s

Sprzedajesz stary telefon na aukcji lub w komisie? Najpierw wyczyść pamięć. W telefonie zostawiasz po sobie loginy, hasła i inne dane poufne, które mogą zostać wykorzystane przez nowego posiadacza.

Brytyjska firma ubezpieczeniowa CPP przeprowadziła analizę zawartości kilkudziesięciu używanych telefonów komórkowych, zakupionych za pośrednictwem serwisu aukcyjnego eBay. Ich zawartość była całkowitym zaskoczeniem : numery kart kredytowych, dane dostępu do kont bankowych, fotografie, adresy e-mail, loginy i hasła z dostępem do Facebooka i Twittera.

Informacje takie wystarczą nie tylko do dokonania kradzieży naszych pieniędzy, przejęcia kontroli nad naszymi skrzynkami pocztowymi (i być może kontaktami nie tylko prywatnymi ale i handlowymi, jakże ważnymi w działalności każdego przedsiębiorstwa), ale mogą doprowadzić nawet do kradzieży naszej tożsamości i wyrządzenia wielu szkód, których skutków nie sposób przewidzieć.Co ciekawe: 81% osób sprzedających telefony twierdzi, że przed sprzedażą czyści pamięć telefonu.

Czy przed wycofaniem z użytku urządzeń dbamy o prawidłowe usunięcie z nich wszelkich danych? W szczególności z telefonów używanych w celach służbowych? W jak wielu urządzeniach przechowujemy takie dane i czy sprawujemy nad nimi pełną kontrolę? Czy polityki bezpieczeństwa i dokumenty z nimi związane, funkcjonujące w naszych firmach, uwzględniają przenoszenie danych za pośrednictwem różnych narzędzi, nie tylko laptopów i nie włączając w to tylko tak popularny ostatnio dostęp bezprzewodowy? Czy jesteśmy świadomi zagrożeń jakie niesie za sobą utrata nawet tak nieistotnych z pozoru danych jak profile do portali społecznościowych?

Warto zastanowić się nad tym, szczególnie w kontekście tożsamości cyfrowej, która w miarę rozwoju nowych technologii i wdrażania różnych e-usług staje się coraz istotniejsza. Z jednej strony dając nam ogromne możliwości, a z drugiej wskutek nieumiejętnego korzystania z tych usług i technologii, zwiększając katalog zagrożeń w naszym coraz bardziej cyfrowym życiu.

Źródło: Telefony z drugiej ręki to kopalnia poufnych danych

Skontaktuj się z nami
Resilia Sp. z o.o.
Resilia Sp. z o.o.
ul. Żurawia 43 lok. 205
00-680 Warszawa
KRS 0000379789
NIP 5222972858
REGON 142839818

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci imienia, nazwiska, nr telefonu, adresu e-mail przez Resilia Spółka z o.o. w celu prowadzenia działań marketingowych dotyczących jej produktów lub usług, w tym przesyłania informacji handlowych, w formie:


  Zapoznałem(-am) się z Regulaminem Usługi Newsletter i akceptuję go w całości.


  Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie i/lub otrzymywanie newslettera jest dobrowolne.

  Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może zostać wycofana w dowolnym momencie przez złożenie oświadczenia – pisemnie – na adres Resilia sp. z o. o. ul. Żurawia 43 lok 205, 00-680 Warszawa lub elektronicznie – na adres kontakt@resilia.pl

  Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Resilia Spółka z o.o. Więcej o przetwarzaniu danych osobowych w związku ze skorzystaniem z formularza kontaktowego oraz usługą newsletter w Polityce prywatności.

  Dziękujemy za przesłanie formularza z pytaniem. Postaramy się jak najszybciej na nie odpowiedzieć!
  Niestety formularza nie udało się wysłać. Proszę spróbować ponownie później lub skontaktować się z nami bezpośrednio.

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci imienia,
   nazwiska, nr telefonu, adresu e-mail przez Resilia Spółka z o.o. w celu
   prowadzenia działań marketingowych dotyczących jej produktów lub usług, w
   tym przesyłania informacji handlowych, w formie:   Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie i/lub
   otrzymywanie newslettera jest dobrowolne.

   Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może zostać wycofana w dowolnym
   momencie przez złożenie oświadczenia – pisemnie – na adres Resilia sp. z o.
   o. ul. Żurawia 43 lok 205, 00-680 Warszawa lub elektronicznie – na adres
   kontakt@resilia.pl

   Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Resilia Spółka z o.o. Więcej
   o przetwarzaniu danych osobowych w związku z zapisem na szkolenie lub
   webinar oraz usługą newsletter w Polityce prywatności.