Światowy Dzień Backupu – co warto wiedzieć o tworzeniu kopii zapasowych?
W środowisku informatycznym mówi się, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią backupy i na tych, którzy dopiero zaczną je robić. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, dzisiejszy dzień jest doskonałą okazją, aby przypomnieć kilka zasad dotyczących bezpieczeństwa i archiwizacji danych. 31 marca bowiem przypada Światowy Dzień Backupu. Omówmy więc dobre praktyki w tworzeniu kopii zapasowych oraz zastanówmy się, dlaczego w ogóle warto robić backupy.
Światowy Dzień Backupu (ang. World Backup Day) obchodzony jest na świecie od 2011 roku. „Święto” to wymyślone zostało jako humorystyczne odniesienie do Prima Aprilis. Na oficjalnej stronie Światowego Dnia Backupu czytamy „Nie daj się złapać w Prima Aprilis. Bądź gotów. Zabezpiecz swoje pliki 31 Marca”. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie:
- 30% z nas nigdy nie robiło backupów
- 29% straconych danych zostało utraconych przez przypadek
- 113 telefonów jest gubionych lub kradzionych w każdej minucie
- każdego miesiąca 1/10 komputerów zostaje infekowana wirusem.
Czym jest backup?
Backup to inaczej kopia zapasowa bądź kopia bezpieczeństwa danych. Wykonuje się ją w celu zabezpieczenia i odzyskania danych w razie ich utraty. Backupem obejmuje się zarówno dane firmowe, jak i prywatne przechowywane na komputerach stacjonarnych, laptopach oraz urządzeniach mobilnych. Backup z angielskiego oznacza właśnie kopię zapasową / archiwizację / zabezpieczenie.
Jakie dane zabezpiecza backup?
Backupem można objąć wszystkie istotne i mniej ważne dane. Mogą być to zarówno pojedyncze pliki, jak i foldery oraz całe bazy danych. Backupem zabezpiecza się również pocztę mailową, urządzenia końcowe, serwery oraz sprzęty.
Dlaczego warto robić backupy?
- Nic nie trwa wiecznie, a Ty nie jesteś nieomylny
Sprzęt, z którego korzystasz, może się zepsuć w każdym momencie: możesz niechcący wylać na niego kawę lub przez przypadek usunąć ważny folder.
- Ograniczasz koszty
Odpowiednio dbając o bezpieczeństwo danych, nie tylko ograniczasz koszty związane z ich utratą (np. wynikające z przepisów RODO), ale również zminimalizujesz koszty związane z ich odzyskiwaniem.
- Ubezpieczasz się na wypadek zagubienia lub kradzieży danych / sprzętu
Niezależnie od tego, czy utratę danych spowodują hakerzy czy wyniknie ona z fizycznego zagubienia sprzętu, to dzięki backupowi zawsze będziesz miał dostęp do potrzebnych informacji.
- Oszczędzasz czas… i nerwy
W przypadku utraty danych nie tracisz czasu (i nerwów) na ich odtwarzanie lub tworzenie od nowa.
Jak wykonuje się backup?
Kopię zapasową można wykonać na dwa sposoby:
- lokalnie – zgrywając kopie na dysk zewnętrzny, USB, kartę pamięci lub inne nośniki,
- online – wysyłając kopie zapasowe na serwer chmurowy lub korzystając z serwerów backupowych.
W niektórych miejscach (np. w bankach) backupy wykonuje się również poprzez… tradycyjny wydruk. W ten sposób łatwo zabezpieczyć się przed utratą danych dotyczących klientów, które w formie drukowanej nie są dostępne dla cyberprzestępców.
Wady i zalety dostępnych rozwiązań
W przypadku zgrywania plików na zewnętrze nośniki, trzeba pamiętać o regularnym wykonywaniu backupu oraz poświęcać czas na ich przenoszenie. Istnieje dość spore ryzyko utraty danych poprzez zainfekowanie sprzętu, na którym pliki te się znajdują. Rozwiązanie to z kolei jest stosunkowo tanie.
Jeśli chodzi o przenoszenie plików na serwer chmurowy, to zazwyczaj odbywa się to automatycznie. Nie musisz przejmować się brakiem miejsca – wystarczy wybrać odpowiedni rozmiar serwera lub w odpowiednim momencie go powiększyć. Minusem jest brak pewności co do sposobu zabezpieczenia danych. Należy również mieć na uwadze, że firmy świadczące usługi chmurowe lub backupowe nie są zobowiązane do trzymania danych w nieskończoność.
Dlatego dobrym rozwiązaniem wydaje się połączenie obydwu sposobów.
O czym należy pamiętać wykonując kopie bezpieczeństwa? Najlepsze praktyki w robieniu backupów
O tym pamiętaj, robiąc backup:
- Rób backupy regularnie, możliwie jak najczęściej.
- Nie korzystaj z jednego typu nośników. Najlepiej przechowuj dane więcej niż w dwóch różnych miejscach.
- Twórz kopie zapasowe automatycznie.
- Pamiętaj o wszystkich istotnych dla Ciebie (lub firmy) danych.
- Zgrywaj dane nie tylko z komputerów i laptopów – pamiętaj także o urządzeniach mobilnych.
- Sprawdź czy odzyskiwanie danych jest równie proste jak ich przekazywanie.
- Aktualizuj oprogramowanie i rozwiązania, z których korzystasz.
Backup – zrób go dzisiaj!
Uczcij dzisiejsze święto i zrób kopię zapasową swoich danych. Szczególnie jeśli do tej pory nigdy nie wykonywałeś backupu – opieszałość w tej sprawie, działa tylko na Twoją niekorzyść.
Poprzez oficjalną stronę Światowego Dnia Backupu możesz złożyć „oficjalną przysięgę” w swoich social mediach o treści: „Uroczyście przysięgam zrobić kopie bezpieczeństwa swoich ważnych dokumentów i cennych wspomnień 31 marca. Również swoim przyjaciołom i rodzinie powiem o Światowym Dniu Kopii Zapasowej – przyjaciele nie pozwolą przyjaciołom odejść bez kopii”. To, co składasz przysięgę?
Potrzebujesz wsparcia w zakresie cyberbezpieczeństwa? Wynajmij naszego VCISO lub sprawdź, jak jeszcze możemy pomóc Twojej firmie. Przygotujemy rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej organizacji.
Zaobserwuj nas na Facebooku lub LinkedInie, aby być na bieżąco z podobnymi materiałami.