Sieć 5G a cyberbezpieczeństwo – obietnica nowych możliwości czy zagrożenie?
Pierwsze komercyjne wdrożenia sieci 5G wywołały ogromne emocje, które stale narastają. Bez wątpienia obietnice niewiarygodnych zmian, jakie ma wprowadzić sieć 5G robią wrażenie. Jak wygląda kwestia cyberbezpieczeństwa piątej generacji sieci komórkowej?
Sieć zaprojektowana została w taki sposób, aby sprostać wzrostowi transmisji danych i rosnącej liczbie połączeń na świecie. Spekulacje o szkodliwym wpływie sieci 5G na zdrowie już dawno zostały podważone. Nadal jednak można spotkać się z oceną, że 5G zagraża bezpieczeństwu cyfrowemu. Czy te obawy są uzasadnione?
5G wymaga nowego podejścia do cyberbezpieczeństwa. Czym jest sieć 5G?
Sieć piątej generacji charakteryzuje bardzo rozbudowana architektura, którą tworzą:
- światłowody
- liczne stacje bazowe telefonii komórkowych
- mikrokomórki
- pikokomórki
- i wszelkie pozostałe urządzenia telekomunikacyjne.
Wysokorozwinięta infrastruktura sprawia, że nowa technologia jest dużo bardziej podatna na zewnętrzne ingerencje i działania szpiegowskie niż sieć 4.0.
Zdaniem ekspertów, zagrożenia te można skutecznie wyeliminować poprzez opracowanie i wprowadzenie nowych, ulepszonych zabezpieczeń oraz protokołów bezpieczeństwa cybernetycznego. Fundamentalną kwestią w zakresie 5G i związanych z nią cyberzagrożeń jest dbałość operatorów o najwyższe standardy już na samym początku wdrażania nowych technologii. Konieczne jest budowanie świadomości użytkowników oraz ścisła współpraca firm technologicznych z administracją publiczną.
Specjaliści zapewniają, że nowe rozwiązania zostaną wprowadzone dopiero po wypracowaniu wspólnych, odpowiednich standardów bezpieczeństwa.
Sprawozdanie państw członkowskich UE dotyczących bezpieczeństwa sieci 5G
24 lipca 2020 roku Komisja Europejska, niemiecka prezydencja w Radzie UE oraz ENISA (Europejska Agencja Bezpieczeństwa Sieci i Informacji) opublikowały raport z postępów UE-27 we wdrażaniu unijnych narzędzi 5G i wzmacnianiu środków bezpieczeństwa dotyczących sieci 5G.
W sprawozdaniu możemy przeczytać o postępach w realizacji wspólnego zestawu środków ograniczających zidentyfikowane zagrożenia 5G. Ryzyka te zostały uzgodnione przez państwa członkowskie i zatwierdzone w komunikacie Komisji Europejskiej w styczniu 2020 roku. Zestaw narzędzi określa wspólne podejście oparte na obiektywnej ocenie zidentyfikowanych zagrożeń i odpowiednich działaniach przeciwdziałających zagrożeniom bezpieczeństwa związanym z wprowadzeniem sieci 5G.
Państwa członkowskie UE zobowiązały się zaostrzyć wymogi w zakresie bezpieczeństwa, dostosowując się do zalecanych środków ostrożności. Ponadto kraje UE powinny oceniać dostawców pod kątem ryzyka, a także stosować odpowiednie ograniczenia w stosunku do dostawców uznanych za obarczonych wysokich ryzkiem.
Zimna wojna o sieć 5G
W ciągu ostatnich miesięcy potrzeba budowy sieci 5G stała się kluczowym elementem rozgrywki politycznej pomiędzy USA a Chińską Republiką Ludową. Sieć piątej generacji umożliwi tworzenie inteligentnych miast, autonomicznych pojazdów, czy wprowadzenie transportu dronowego. Realizacja projektów przyniesie oczywiście ogromne zyski dla kraju. Nic więc dziwnego, że dwie największe światowe gospodarki walczą o prym w rewolucji 5G. Jednym z najważniejszych punktów chińsko-amerykańskiego sporu stała się firma Huawei.
Sieć 5G a Huawei
Huawei to jedna z największych firm technologicznych w Chinach. Nie dziwi więc fakt, że stała się głównym celem urzędników USA, którzy starają się powstrzymać rozwój Chin w zakresie zaawansowanych technologii. Trwa międzynarodowy wyścig o to, kto pierwszy będzie mógł zaproponować nowe rozwiązania infrastrukturalne oraz wprowadzi nowe standardy. Obecnie najbliższej sukcesu jest właśnie Huawei.
Administracja USA oskarża firmę o wykorzystywanie sieci 5G do celów szpiegowskich, kradzieży danych osobowych oraz o obchodzenie amerykańskich sankcji wobec Iranu. Nie ulega wątpliwości, że celem działania urzędników z USA jest doprowadzenie do sytuacji, w której amerykańskie firmy staną się konkurencyjne na rynku 5G, zdominowanym obecnie przez chińskie przedsiębiorstwa. Jak dotąd, Huawei konsekwentnie odpiera wszystkie stawiane firmie zarzuty.
Tylko współpraca może zagwarantować bezpieczeństwo
W zakresie cyberbezpieczeństwa ważne jest jednak, aby państwa jak najszybciej zakopały topór wojenny i rozpoczęły współpracę. Huawei posiada najwięcej patentów w technologii 5G, a sankcje wprowadzone przez USA wobec tej firmy mogą opóźnić implementację nowej technologii. To będzie sporo kosztować całą światową gospodarkę, a poza tym…
…5G to nie jeden system a połączenie wielu osobnych rozwiązań. Cyberbezpieczeństwo całości zależy od szczelności zabezpieczeń wszystkich uczestników ekosystemu i realizacji wspólnych wymogów w zakresie ochrony prywatności.
Cyberbezpieczeństwo sieci 5G wymaga inwestycji
Osiągnięcie optymalnego poziomu bezpieczeństwa jest możliwe dzięki standaryzacji rozwiązań i podwyższaniu poziomu stosowanych zabezpieczeń przez wszystkich operatorów i firmy telekomunikacyjne tworzące 5G. Kluczem do zapewnienia użytkownikom bezpieczeństwa jest wprowadzenie wspólnych procedur oraz prawidłowe szyfrowanie transmisji danych.
Jedno jest pewne – sieć piątej generacji będzie podstawą nowego, wysoce zautomatyzowanego i zrobotyzowanego przemysłu 4.0. 5G to przyszłość globalnej infrastruktury łączności, która może okazać się rewolucją w sektorze prywatnym i biznesowym. Wszelkie decyzje w zakresie rozwoju 5G muszą być jednak podejmowane z najwyższą troską o bezpieczeństwo gospodarki, która ma bezcenną wartość.
Chcesz się dowiedzieć jakie usługi świadczymy w zakresie cyberbezpieczeństwa? Wejdź w link lub napisz do nas: [email protected]. Znajdziemy rozwiązanie, które wzmocni odporność Twojej firmy!
Źródło zdjęcia: Technologia zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com