Polski rynek cyberbezpieczeństwa. Szanse i wyzwania – raport
Jak wygląda rynek cyberbezpieczeństwa w Polsce? Jakiego typu firmy na nim działają? Z jakimi problemami zmagają się na co dzień? Odpowiedzi znajdziecie w raporcie „Polski rynek cyberbezpieczeństwa” opracowanym przez Venture INC.
Celem raportu było opisanie rynku z perspektywy inwestorskiej i zmapowanie najważniejszych firm z tego obszaru w Polsce (poza gigantami, takimi jak np. Asseco czy Comarch) i określenie, z jakimi przeszkodami mają do czynienia.
Publikacja powstała w oparciu o wywiady eksperckie, analizę danych zastanych (desk research) i ankietę przeprowadzoną wśród przedsiębiorstw aktywnych na rynku. Jednym ze specjalistów, który podzielili się swoimi spostrzeżeniami był Marcin Marczewski – prezes Resilia. W raporcie znajduje się również wypowiedź Roberta Siudaka – prezesa polskiego Klastra Cyberbezpieczeństwa #CyberMadeInPoland, do którego należymy.
Według raportu „Polski rynek cyberbezpieczeństwa”:
- Ponad połowa globalnego rynku cyberbezpieczeństwa stanowi segment usług bezpieczeństwa. Z kolei najszybciej rosnącym obszarem jest bezpieczeństwo usług chmurowych (cloud security), który urósł o 33% r/r. W Polsce również zdecydowanie przeważają firmy nastawione na usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa (audyty bezpieczeństwa, testy penetracyjne itp.).
- USA odpowiada za prawie 40% całego światowego rynku cyberbezpieczeństwa. Bardzo szybko swoją pozycję w tym obszarze umacniają też Chiny, które są wprawdzie ponad 6-krotnie mniejszym rynkiem, ale rosną w tempie 25% r/r.
- Polski rynek w 2019 r. wykazywał bardzo szybko dynamikę wzrostu (+14,3% r/r), jednak w obecnym roku nastąpiło załamanie i spadek wartości całego rynku o -4,7% r/r. Spadek spowodowany był głównie przez cięcia kosztów i zamrożenie budżetów wydatkowych u klientów. Na następne lata prognozowane jest odbicie i powrót na ścieżkę wzrostów.
- Dwie trzecie ankietowanych polskich firm z branży cyberbezpieczeństwa za największą barierę w rozwoju swojej firmy uważa niską świadomość rynku odnośnie powagi problemu i konieczności zabezpieczania się przed potencjalnym atakiem. Często wymienianymi czynnikami były także problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników i brak wystarczającego kapitału na rozwój.
- Trzy czwarte ankietowanych uznało pozyskanie odpowiednich kontaktów i rekomendacji na rynkach zagranicznych za najbardziej kluczowe do odniesienia sukcesu na skalę globalną. Istotnym czynnikiem było również pozyskanie kapitału na rozwój i co ciekawe, preferowanym źródłem był kapitał prywatny (fundusze VC, aniołowie biznesu itp.).
Raport Venture INC „Polski rynek cyberbezpieczeństwa” do pobrania w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej) znajduje się tutaj.